Queensland State Trap Carnival 2009 - Townsville

Thank you to Carol Betteridge for the photos - click where you see a photo link

Home
Event Overall AA A

25 tgt QCTA Point Score
Shooters 227
Possibles 7

Ryan Olive
Rockhampton
186/186

Photo of Ryan Olive with Bill Allan

1 Robbie Caban Mackay-Sarina 107/108
2 Clayton Cusack Condamine 95/96
1 Tony Caruso Burdekin 185/186
2 Jeff Taylor Townsville 104/105
B C
1 Dennis Harwood Warwick 113/114
2 Peter Driscoll Roma 112/114
1 Daniel Edwards Townsville 70/75
2 Peter Ballarino Pt Denison 68/75
Ladies Points Score -
Lil Brandt Rockhampton 86/90
Junior Points Score -
Cody Driscoll Roma 77/78
Veteran Points Score -
Vic Hyde Rockhampton 79/81
50 tgt State Double Barrel Championship
Shooters 229
Possibles 36

Glen Hayden Noorat
235/235

Photo - Glen Hayden

 

 

AA A
1 Col Witt Gold Coast 234/235
2 Ken Stevens Sunshine Coast 204/205
3 Mike Swale Gold Coast 202/203
1 Tony Caruso Burdekin 112/113
2 Peter McDougal Condamine 93/94
3 Cherie Ryan Normanton 78/79
B C
1 Barry Harker Bundaberg 50/50
2 Steven Rosendahl Herbert River 65/66
3 Eddie Bates Dysart 64/66
1 Robert Hunter Townsville 49/50
2 Alan Bosworth Herbert River 49/52
3 Peter Ballarino Pt Denison 48/52
Ladies Double Barrel Cherie Ryan Normanton 78/79
Junior Double Barrel Andrew Clarke Callide-Dawson 51/53
Veteran Double Barrel Vic Hyde Rockhampton 50/50
Clubs
Contacts
Coaching
Event
Calendar
Results
Associations
Market
Links
Event Overall AA A

50 tgt State SB Championship
Shooters 222
Possibles 5

Ken Stevens
Sunshine Coast
71/71


Photo - Ken Stevens

1 Wayne Reeves Normanton 70/71
2 David Robb Tarawera 77/78
3 Arty Del-Ben NSW Gun Club 76/78
1 Daniel Collins Herbert River 49/50
2 Noel Benson Townsville 48/50
3 Roderick Cusack Mt Isa 56/59
Photo - Daniel Collins, Noel Benson, Roderick Cusack
B C
1 Joe Sebastiani Herbert River 56/60
2 Matthew Carty Townsville 55/60
3 Barry Harker Bundaberg 49/53
1 Ian Young Pt Denison 43/50
2 Emily Anderson Tamworth 41/50
3 Alan Bosworth Herbert River 40/50
Photo - Ian Young, Emily Anderson, Alan Bosworth
Ladies Single Barrel Veronica Forsythe Roma 47/52
Junior Single Barrel Andrew Clarke Callide-Dawson 45/50
Veteran Single Barrel Jeff Nash Orange 48/50
. Overall AA A

25pr State Double Rise Championship
Shooters 216
Possibles 0

Arty Del-Ben
NSW Gun Club
49/50

Photo - Arty Del-Ben

1 John Maxwell Rockhampton 48/50
2 Greg Coleman NSW Gun Club 57/60
3 Paul Hill Brisbane 53/60
Photo Greg Coleman, John Maxwell, Paul Hill
1 Anthony Nugent Roma 47/50
2 Robert Harwood Gold Coast 45/50
3 Phil Doring Pioneer 54/60
B C
1 Matthew Carty Townsville 48/50
2 Peter Mackey Townsville 46/50
3 Doug Killick Charters Towers 44/50
Photo Matthew Carty, Peter Mackey, Doug Killick
1 Stephen Curley Cloncurry 45/50
2 David Smith Normanton 38/50
3 Jim Davis Charters Towers 37/50
Ladies Double Rise Lil Brandt Rockhampton 50/60
Junior Double Rise Andrew Clarke Callide-Dawson 43/50
Veteran Double Rise Vic Hyde Rockhampton 53/60
. Overall AA A

50 tgt State Points Score Championship
Shooters 224
Possibles 1

Richard Morrison
Roma
150/150

Photo - Kiwi Morrison

1 Mike Swale Gold Coast 161/162
2 Arty Del-Ben NSW Gun Club 160/162
3 Rob Dean Gold Coast 158/162
1 Tony Caruso Burdekin 149/150
2 Wayne Cislowski Burdekin 187/189
3 Anthony Nugent Roma 184/189
B C
1 Dave Guy Charters Towers 142/150
2 Bruce McFarlane Townsville 153/162
3 Doug Killick Charters Towers 150/162
1 Peter Ballarino Pt Denison 142/150
2 Emily Anderson Tamworth 137/150
3 Alan Bosworth Herbert River 131/150
Ladies Points Score Cherie Ryan Normanton 145/150
Junior Points Score William Polsen Callide-Dawson 139/150
Veteran Points Score Vic Hyde Rockhampton 143/150
Photo - Vic Hyde, William Polsen, Cherie Ryan and baby Cody

High Guns

Photo -Overall Arty Del-Ben

Photo - Grade High Gun Winners

Photo - Section High Gun Winners

 

 

Overall
Arty Del-Ben
NSW Gun Club
372/375
Ladies
Cherie Ryan
Normanton
349/375
Junior
Cody Driscoll
Roma
341/375
Veteran
Vic Hyde
Rockhampton
354/375
A B Long Two Person Trap Team - Arty Del-Ben and Mark McInness 726/750
AA Grade
Bruce Powell
Springsure
366/375
A Grade
Anthony Nugent
Roma
359/375
B Grade
Matthew Carty
Townsville
349/375
C Grade
Peter Ballarino
Pt Denison
329/375
Open Team
Ray Collinson
150/150
Photo Ray Collinson & John Mack
Ladies Team
Lil Brandt
73/75

Photo Lil Brandt & John Mack
Junior Team
Cody Driscoll & Andrew Clarke
74/75
Photo Cody Driscoll, Andrew Clarke & John Mack
Veteran Team
Neil Berry
74/75
Photo Neil Berry & John Mack
Queensland Champion - Ray Collinson 420/425
Photo Ray Collinson and Col Witt

Qld State
Shoulder to Shoulder Teams 2010

Open
Ray Collinson 395, Bruce Powell 395, John Maxwell 394, Wayne Reeves 393, Robbie Caban 392
Reserves in order - Richard Morrison 392, Ken Stevens 392, Mike Swale 391, Ryan Olive 390, David Robb 390, Robert Dean 388, Bruce Murphy 388, Errol Reeves 385, Wayne Cislowski 381, Mark Warnock 379
Ladies Cherie Ryan 308, Lil Brandt 305, Annette Vassalini 302
Reserves in order - Zarah Powell 301, Celeste Allan 298, Viv Moore 298
Junior Cody Driscoll 299, William Polsen 297, Andrew Clarke 295
Reserves in order - Henry Dean 293, Aubrey Cormack 292, Sam Lynch 284
Veteran Neil Berry 307, Dave Guy 303, Vic Hyde 302
Reserves in order - Geoff Bryant 302, Eddie Mills 301, Mick McGill 295
Zone Shoulder-To-Shoulder Teams Open
1st South East Zone 149/150 (2nd Central Zone 147/150. 3rd Western Zone 146/150. 4th Northern Zone 137/150)
Ray Brown, Daryl Stevens, Col Witt, Ken Stevens, Don Portors, Paul Moore.
Photo SEZ team
Ladies
1st Western Zone 73/75 (2nd Central Zone 68/75)
Veronica Forsythe, Beth Zillman, Viv Moore
Photo Western Zone Ladies team
Junior 1st Central Zone 74/75 (2nd Western Zone 72/75. 3rd South East Zone 71/75)
Andrew Clarke, William Polsen, Klay Parkinson
Photo Central Zone Junior team
Veteran 1st Western Zone 72/75 (2nd South East Zone 65/75. 3rd Central Zone 64/75)
Geoff Bryant, Jack Scott, Eddie Mills
Photo Western Zone Veterans team
Qld State
Postal Teams

Open

Ken Stevens 247, Bruce Powell 246, John Maxwell 246, Robert Dean 246, Ray Collinson 245, Wayne Reeves 245, David Robb 245, Bruce Murphy 245, Mike Swale 244, Robert Caban 244, Errol Reeves 244, Richard Morrison 243, Ryan Olive 242, Wayne Cislowski 242, Mark Warnock 240 Photo Open team
Ladies Cherie Ryan 240, Lil Brandt 232, Annette Vassalini 232, Zarah Powell 230, Celeste Allan 226, Viv Moore 226 Photo Ladies team
Junior William Polsen 229, Cody Driscoll 225, Henry Dean 224, Aubrey Cormack 221, Andrew Clarke 2221, Sam Lynch 219 Photo Junior team
Veteran Vic Hyde 237, Neil Berry 233, Dave Guy 233, Eddie Mills 232, Geoff Bryant 231, Mick McGill 230 Photo Veterans team
Photo2009 Paw Paw Team winners